NYHEDER    DEBAT    KØB & SALG    DET SKER    BYG SELV    LINKS    DENNE SIDE/KONTAKT  
 
Debatforum 26. maj
Re: Suche. Bjarne Engelbrecht-Nielsen
Køb & Salg 9. oktober
Ham international Concorde 3 KØBES
Det sker 2025
ALV ræveløbskalender 2025
 
 

Hjemløs klub bliver nummerklub

HOLMEGÅRD: Holmegård Walkieklubs (HGW) fremtid var på højkant, da klubben for nylig holdt sin årlige, ordinære generalforsamling. Klubben har ikke længere noget sted at bo, og det var derfor på tale at nedlægge den. Men så galt gik det dog ikke.

Som tidligere omtalt her i Privatradionyt, mistede HGW-klubben det lokale, den havde boet i siden starten i 1978, da Holmegård Kommune solgte den ejendom, klubben boede i. Og da kommunen ikke råder over andre ledige, egnede lokaler, har klubben ikke fået noget nyt hjemsted tildelt.

Generalforsamlingen besluttede at omdanne klubben til en "nummerklub" indtil videre, d.v.s. en organisation, der uddeler kaldesignaler, men ikke er en egentlig klub. Der vil kun blive opkrævet fem kroner i stedet for normalt kontingent, og alle aktiviteter er aflyst - dog vil man fortsætte med radiodækninger, som HGW har en fast aftale med Dansk Rally Forening om at afholde.

27. april 2002.


Klik her for at kommentere emnet i artiklen.

SENESTE NYHEDER

6. maj
Jægerspris-klub fylder 30 år

17. januar
Hvem er derude?

27. december
Schweiz afskaffer CB-licens, men kun delvist

15. juli
Tjekkiet får 80 kanaler

26. juni
Jan Bentzen, B.T.H., er død


Flere nyheder

Søg i nyhedsarkivet

 
SENESTE I DEBATFORUM

Re: Suche
Bjarne Engelb... - 26/5 21:22

Re: Kanal 29 og MUMLA
Ikke en rigti... - 24/5 14:54

Re: Kanal 29 og MUMLA
NEJ - 24/5 08:54

Re: Kanal 29 og MUMLA
John brandstrup - 23/5 22:31

Re: Kanal 29 og MUMLA
NEJ - 23/5 12:49


Flere indlæg


23292272 besøg